Grīziņkalns – UNESCO pasaules kultūrmantojumu sarakstā

Grīziņkalns ir viens no vēsturiskākajiem Rīgas rajoniem, kas atrodas Latgales priekšpilsētas Ziemeļu daļā. Grīziņkalns savu nosaukumu mantojis no tirgotāja Grīzenberga, kuram piederēja viena no retajām ēkām šajā apriņķī – Grīziņa muiža.

 

Iemesls, kāpēc Grīziņkalns iekļauts UNESCO pasaules kultūrmantojumu sarakstā, ir tas, ka te sastopama gan 19.gadsimta beigu koka dzīvojamo namu apbūve, gan spilgtas Jūgenstila ēkas. Rajonu ieskauj virkne kultūrvēsturisku objektu un desmitiem arhitektūras pieminekļu, atpūtas skvēriņi un parki. Nenovērtējamas ģimeņu apūtas vietas ir vairāk kā 6 ha lielais Ziedoņdārzs un Grīziņkalna parks. Līdz ar jaunā projekta “Grīziņkalna Republika” attīstīšanu, rajona vizuālais tēls ievērojami uzplaucis.

Staburadzes un Latvijas Balzama pirmsākuma vieta

Liecības par Grīziņkalna prasmīgajiem aroda meistariem saglabājušās vēl šodien, piemēram, toreizējā V.Ķuzes saldumu fabrika. No mazas konditorejas bodītes uz Avotu ielas, uzņēmums pārauga iespaidīgā saldumu ražotnē, ko tagad pazīstam ar nosaukumu Staburadze. Bet pāris kvartālus tālāk, uz pašas Grīziņkalna robežas, joprojām darbojas vēl viena no nedaudzajām rūpnīcām – Latvijas Balzams, kura darbības aizsākumi meklējami ap 1900.gadu.

Kādreiz – Vārnu ielas Republika. Tagad – Grīziņkalna Republika

Arī tolaik dzīvojamo kvartālu veidoja dažāds iedzīvotāju sastāvs – te mājas atrada gan uz pilsētu pārbraukušie laucinieki un jaunie inteliģences pārstāvji, gan uzņēmēji, kas meklēja vietu fabrikām. Toreizējo laucinieku dzīvi šaurajos namu mitekļos spilgti aprakstīja arī rakstnieks Jānis Grīziņš savā grāmatā “Vārnu ielas republika”.

Grīziņkalns – īpašu cilvēku un grandiozu ideju pulcētājs

Gluži kā senāk, kad bērni bija iecienījuši rotaļāties pagalmā, arī šodien dzīvojamais projekts “Grīziņkalna Republika” minētās iespējas nodrošina, bet nu jau jaunā kvalitātē, jo slēgtā un labiekārtotā pagalma ideja ir viena no projekta attīstītāju lielākajiem lepnumiem. Tagad par vienu no Grīziņkalna apkaimes simboliem kļuvusi kopiena “Ghetto Games”, kas pulcē mērķtiecīgus un aktīvus jauniešus.

Gan vēstures perspektīvā, gan mūsu laikos Grīziņkalns vienmēr ap sevi pulcējis īpašus cilvēkus un grandiozas idejas. Pievienojies Grīziņkalna kopienai arī Tu!